خواب در دوران مدرسه و کنکور از همون روز های شروع مدرسه هامون یکی از چالش های اساسی برای هممون بوده.

شب زود خوابیدن سخت و صبح زود بیدار شدن سخت تر بوده.اما زمانی که وارد عرصه کنکور میشیم خواب و نظم اون اهمیت بیشتری پیدا میکنه.
یکی از بزرگترین اشتباهات شما بچه های کنکوری تا دیر وقت بیدار بودن و درس خوندنه.

افزایش ساعت مطالعه خیلی خوبه ولی نه به هر قیمتی.

شاید با بیدار موندن ساعت مطالعه خوبی بدست بیارید ولی خیلی چیزای با ارزش تری رو از دست میدید،اولیش خون سازی و سم زدایی در بدنتونه.


بازه ی 11 شب تا 4صبح برای ترشح برخی هورمون ها از بدن اختصاص پیدا کرده،در این بازه،هر ساعتی مربوط به ترشح نوعی از هورمون هاست.

این هورمون ها مستقیما در سم زدایی بدن اثر دارن به طوری که،11 شب تا 1 بامداد سم زدایی اولیه و سم زدایی کبد رو داریم، 1تا 3 بامدادسم زدایی کیسه صفرا رخ میده،ساعت 3 تا5 صبح سم زدایی ریه ها شکل میگیره و 5 تا 7 صبح مربوط به پاک سازی روده هست.


همچنین خون سازی در بدن بر عهده سلول های مغز استخوانه که طی ساعات 12 تا 4 صبح انجام میشه پس شب بیداری به هر دلیلی حتی به دلیل درس خوندن،باعث اختالل در دو فرایندی میشه که بهتون گفتمم تازه اینجا پایان کار نیست و شب بیداری باعث تبدیل خواب عمیق به خواب سبک میشه.

خواب در دوران مدرسه و کنکور

Rem


چرخه ایی 90 دقیقه ایی بین خواب عمیق و خواب سبک هستش که شما هر چقدر دیر تر به رختخواب برید مدت زمان این چرخه افزایش پیدا میکنه و شما عمال خواب عمیق نخواهید داشت ومتاسفانه این نوع خواب هیچ کمکی به بازسازی سلول های بدن نمیکنه.

به همین علت در معیار هایی که برای یک خواب مفید بیان میشه عالوه بر مدت زمان،به عمق خواب هم اشاره میشه.
با این همه برخی ادعا میکنن که شب ها بازده و تمرکز بالاتری دارند و مطالب رو بهتر یادمیگیرن اما باید بگم که این مطلب اساس علمی نداره.

تحقیقات نشون میدن بدن ما طبق سیستمی که داره،خودش رو تنظیم میکنه.در اواخر شب درصد یادگیری خیلی خیلی پایینه.

درسته خیلی خوب مطالب رو میفهمین وفکر میکنید مطالب رو یاد گرفتید ولی وقتی برید سر جلسه ازمون و همون مطلب شب قبل رو امتحان بدید با اینکه بلد هستید اما نمیتونید مطالب رو درست رو تشخیص بدید و این همون مفهوم یادگیری ناقص هستش.


عالوه بر اون گرفتار یه سری مشکالت مثل سرما خوردگی و آنفلونزاهای پی در پی،افزایش استرس،اضطراب،کسالت و افسردگی در طول روز و کاهش حافظه میشید.

افزایش وزن هم یکی از دغدغه های دانش اموزان کنکوریه.شاید باورتون نشه که این مشکل
هم ریشه در خواب نامنظم و نا کافی داره.پس هیچ وقت برای جبران ساعت مطالعه از خوابتون کم نکنید.
حاال اینجاست که سوال پیش میاد که برای خواب مفید تر و در پی اون بازده مطالعاتی بهتر باید چکار کنیم؟
بدن ما انسان ها به طور کلی در هر شبانه روز بین 6 تا 8 ساعت خواب نیاز داره که کمتر از این میزان کم خوابی و بیشتر از این میزان پر خوابیه که این پر خوابی هم باعث کسالت و بی حوصلگی میشه.
اما برگ برنده بین دانش اموزان کنکوری دست کساییه که 5 تا 7:30 صبح مشغول مطالعه هستن.

طبق نحقیقات دانشجویان دانشگاه ادالید استرالیا دانشجویانی که در بازه 5 تا 7:30 درس میخونن 54 %نسبت به سایرین عملکرد بهتری داشتن.
برای اینکه نه دچار کم خوابی بشید و نه دچار پر خواببی و نه شب بیداری بکشیدو به طور کلی یه خواب عالی داشته باشید.


لازمه که یه سری کار را رو انجام بدید:
1)ساعت مشخص برای خوابیدن و بیدار شدن در نظر بگیرید و به اون پایبند باشید پیشنهاد من 10:30 تا 5 صبح هست.

شاید اوایل کمی سخت باشه ولی با گذشت زمان بازده فوق العاده ایی میبینید و براتون آسون تر میشه.


2-کار های روز بعد رو حتما یادداشت کنید تا با انگیزه بیشتری بیدار بشید و استرس کمتری رو تحمل کنید.


3 -4تا 6 ساعت قبل خواب از محرک هایی مثل کافین که در قهوه،چایی،نوشابه و…وجود داره استفاده نکنید و در رختخوابتان نیز چیزی نخورید.


4-خواب های روزانه رو ترک کنید یا آن را به حداقل بزسونید بهتر است اگر در طول روز نیاز به خواب دارید حدود نیم ساعت در عصر بخوابید تا خستگی روزانتون برطزف بشه ولی بیشتر از اون کیفیت مطالعه رو و هم خوابتون رو آسیب میزنه.

این موضوع رو جدی بگیرید.
5-به خودتون در رختخواب دروغ نگید مثال) بخوابم یه ربع دیگه حتما حتما بیدار میشم( یه رب خواب بیشتر مارو سرحال تر نمیکنه و میدونیم که به یه رب خواب بیشتر همم ختم نمیشه پس به محض این که چشم هاتون رو باز کردید از رختخواب خارج بشید.


6-شبها گرسنه نخوابید و غذای سنگین هم نخورید.خوردن مایعات زیاد قبل از خواب توسط پزشکان توصیه نمیشه.


7-صبح ها بعد از بیدار شدن حدود 15 الی 30 دقیقه ورزش کنید.


8-اگر خوابتون سنگینه و صدای هشدار شما رو بیدار نمیکنه از بقیه بخواید که بیدارتون کنن یا برای خودتون یه شریک مشابه پیدا کنید که هر دوی شما مجبور به بیدار شدن در یک ساعت خاص هستید.


9-اگر مشکل پر خوابی دارید و با راهکار هایی که گفته شد نتونستید بهش غلبه کنید به پزشک مراجعه کنید و با انجام ازمایش هایی میزان ویتامین ها و وضعیت کم خونیتون رو چک کنید.

اگر مشکل بی خوابی هم دارید در ابتدا به سراغ دارو های خواب آور نرید.

چرا که خواب مصنوعی کمک چندانی به بدن نمیکنه.اگر طی 4 هفته هر شب حداقل نیم ساعت طول میکشدبه خواب برید کم خوابی اولیه داریدو از پزشک برای تنظیم خوابتون کمک بگیرید.

جهت مشاهده سایر مقالات گروه آموزشی مشاوره ای گامدو اینجا کلیک کنید.

منابع:
Healthland.time.com
Sleepingfuser.com
OHAYON MM sagales T.prevalence
Of insomnia and sleepcharactrristics in the general
Population of spain.sleep mmed:2019
Fardanews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *